172-015-102R031 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-015-102R031
172-015-102R031
172-015-102R031
DigiKey Part Number
4115MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-015-102R031
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-015-102R031 Models
Current Rating (Amps)
5A
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C