173-E15-213R001 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1173-215FEA-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 173-E15-213R001 |
Description | CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 173-E15-213R001 Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness Flash |
Part Status Active | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Connector Style | Current Rating (Amps) 5A |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Backset Spacing 0.283" (7.20mm) |
Number of Positions | Color White |
Number of Rows 2 | Contact Form Machined |
Mounting Type | Dielectric Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) | Contact Material Copper |
Contact Type Signal | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |