LB25WKW01-12-EJ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NKK Switches
In Stock: 0
Datasheet
IP Rated Switches | Datasheet Preview
LB25WKW01-12-EJ
DigiKey Part Number
LB25WKW01-12-EJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB25WKW01-12-EJ
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
EDA/CAD Models
LB25WKW01-12-EJ Models
Category
Actuator Type
Round, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Yellow
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
Incandescent, Yellow
Part Status
Obsolete
Illumination Voltage (Nominal)
12 VAC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V