LB25WKW01-5D12-JD
DigiKey Part Number
LB25WKW01-5D12-JD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB25WKW01-5D12-JD
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
EDA/CAD Models
LB25WKW01-5D12-JD Models
Color - Actuator/Cap
Clear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, Color
LED, Amber
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
12 VDC
Termination Style
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
On-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
3A (AC/DC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Voltage Rating - DC
30 V