PSMNR90-50SLHAX
DigiKey Part Number
1727-PSMNR90-50SLHAXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMNR90-50SLHAXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMNR90-50SLHAXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMNR90-50SLHAX
Description
PSMNR90-50SLH/SOT1235/LFPAK88
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 50 V 410A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
383 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
25001 pF @ 25 V
FET Type
FET Feature
Schottky Diode (Isolated)
Technology
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss)
50 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
LFPAK88 (SOT1235)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
0.9mOhm @ 25A, 10V