PESD3V3Z1BSFYL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 38 638
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 38 460
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Texas Instruments
Rohm Semiconductor
5.3V Clamp 9.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
PESD3V3Z1BSFYL
DigiKey Part Number
1727-7819-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7819-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7819-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD3V3Z1BSFYL
Description
TVS DIODE 3.3VWM 5.3VC DSN0603-2
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PESD3V3Z1BSFYL Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.5A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency
0.28pF @ 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.9V (Typ)
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
5.3V