PESD24VV1BAX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2 276
Datasheet
42V Clamp 3.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
PESD15VL1BA,115
PESD24VV1BAX
DigiKey Part Number
1727-PESD24VV1BAXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PESD24VV1BAXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PESD24VV1BAXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PESD24VV1BAX
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Applications
Telecom
Capacitance @ Frequency
14pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
25.5V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.5A (8/20µs)