TLS4120D0EPV33XUMA1
DigiKey Part Number
448-TLS4120D0EPV33XUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-TLS4120D0EPV33XUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-TLS4120D0EPV33XUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLS4120D0EPV33XUMA1
Description
IC REG BUCK 3.3V 2A TSDSO-14-5
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 14-PowerTSSOP (0.154", 3.90mm Width)
EDA/CAD Models
TLS4120D0EPV33XUMA1 Models
Mfr
Current - Output
Series
Frequency - Switching
2.8MHz
Digi-Reel®
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Qualification
AEC-Q100
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
PG-TSDSO-14-5
Voltage - Input (Min)
3.7V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
35V