NHD-3.5-320240MB-ATXL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Focus LCDs
In Stock: 10
Datasheet
Similar
Focus LCDs
In Stock: 19
Datasheet
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 3.5" (88.90mm) 320 x 240
10 Tips for Proper Display Handling from our Quality team
Mounting Bracket Advantages for TFT Displays
NHD-3.5-320240MB-ATXL
DigiKey Part Number
NHD-3.5-320240MB-ATXL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.5-320240MB-ATXL
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Viewing Area
70.08mm W x 52.56mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240
Part Status
Obsolete
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)