OKI-78SR-5/1.5-W36E-C
DigiKey Part Number
811-3292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OKI-78SR-5/1.5-W36E-C
Description
DC DC CONVERTER 5V 8W
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 5V 1.5A 7V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OKI-78SR-5/1.5-W36E-C Models
Category
Current - Output (Max)
1.5A
Mfr
Power (Watts)
8 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
90.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
7V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.47" L x 0.39" W x 0.69" H (11.9mm x 10.0mm x 17.6mm)