OKI-78SR-5/1.5-W36-C
DigiKey Part Number
811-2196-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OKI-78SR-5/1.5-W36-C
Description
DC DC CONVERTER 5V 8W
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 5V 1.5A 7V - 36V Input
EDA/CAD Models
OKI-78SR-5/1.5-W36-C Models
Category
Current - Output (Max)
1.5A
Mfr
Power (Watts)
8 W
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
90.5%
Voltage - Input (Min)
7V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.41" L x 0.30" W x 0.65" H (10.4mm x 7.6mm x 16.5mm)