OKI-78SR-3.3/1.5-W36H-C
DigiKey Part Number
811-3014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OKI-78SR-3.3/1.5-W36H-C
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 5W
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 1.5A 7V - 36V Input
EDA/CAD Models
OKI-78SR-3.3/1.5-W36H-C Models
Category
Current - Output (Max)
1.5A
Mfr
Power (Watts)
5 W
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
85.5%
Voltage - Input (Min)
7V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.65" L x 0.41" W x 0.30" H (16.5mm x 10.4mm x 7.6mm)