MPQ4323CGRHE-33-AEC1-Z is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 4 163
Datasheet
In Stock: 480
In Stock: 490
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 3A 14-VFQFN
Monolithic Power Systems AEC-Q100 Qualified Step-Down Converter in 2mm x 3mm package, MPQ4323 Series
MPQ4323CGRHE-33-AEC1-Z
DigiKey Part Number
1589-MPQ4323CGRHE-33-AEC1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPQ4323CGRHE-33-AEC1-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPQ4323CGRHE-33-AEC1-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ4323CGRHE-33-AEC1-Z
Description
IC REG BUCK ADJ 3A 14QFN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output (Max)
34.2V
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
350kHz ~ 2.5MHz
Part Status
Obsolete
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.3V
Supplier Device Package
14-QFN (2.5x3)
Voltage - Input (Max)
36V