RM222-030-201-5900 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
30 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
RM222-030-201-5900
DigiKey Part Number
4134-RM222-030-201-5900-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RM222-030-201-5900
Description
RM222-030-201-5900
Detailed Description
Insulation Height
0.300" (7.62mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Pitch - Mating
Voltage Rating
750V
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)