RM222-030-201-2900 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4134-RM222-030-201-2900-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RM222-030-201-2900 |
Description | RM222-030-201-2900 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 30 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination |
Mfr | Fastening Type Push-Pull |
Series | Contact Finish - Mating |
Packaging Bulk | Insulation Color Gray |
Part Status Active | Insulation Height 0.300" (7.62mm) |
Connector Type | Contact Length - Post 0.140" (3.56mm) |
Contact Type Female Socket | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Style Board to Board | Contact Finish - Post Gold |
Number of Positions | Features Mating Guide, Mounting Flange |
Number of Positions Loaded All | Current Rating (Amps) 3A |
Pitch - Mating | Voltage Rating 750V |
Number of Rows 2 | Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS) |
Row Spacing - Mating 0.075" (1.91mm) | Contact Shape Circular |