M55302/192LB122X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for M55302/192LB122X is not available
M55302/192LB122X
DigiKey Part Number
4134-M55302/192LB122X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M55302/192LB122X
Description
M55302/192LB122X
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
122 Position Receptacle Connector 0.075" (1.91mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.300" (7.62mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board
Features
Mating Guide, Mounting Flange
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
750V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Rows
3
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.075" (1.91mm)