MT40A1G16TD-062E AAT:F
DigiKey Part Number
557-MT40A1G16TD-062EAAT:F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT40A1G16TD-062E AAT:F
Description
IC DRAM 16GBIT POD FBGA
Customer Reference
Detailed Description
SDRAM - DDR4 Memory IC 16Gbit POD 1.6 GHz 19 ns
Category
Memory Interface
POD
Mfr
Clock Frequency
1.6 GHz
Packaging
Box
Write Cycle Time - Word, Page
15ns
Part Status
Active
Access Time
19 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
Memory Type
Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TC)