AS4C1G16D4A-62BCN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Alliance Memory, Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Alliance Memory, Inc.
In Stock: 24
Datasheet
In Stock: 1 154
Micron Technology Inc.
Micron Technology Inc.
SDRAM - DDR4 Memory IC 16Gbit POD 1.6 GHz 19 ns 96-FBGA (7.5x13)
AS4C1G16D4A-62BCN
DigiKey Part Number
1450-AS4C1G16D4A-62BCN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS4C1G16D4A-62BCN
Description
DDR4, 16GB, 1G X 16, 1.2V, 96-BA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Memory Interface
POD
Mfr
Clock Frequency
1.6 GHz
Write Cycle Time - Word, Page
15ns
Access Time
19 ns
Voltage - Supply
1.14V ~ 1.26V
Memory Format
Operating Temperature
0°C ~ 95°C (TC)