SMCJ45CAE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 25 719
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 872
Datasheet
Littelfuse Inc.
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Similar
In Stock: 300
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
72.7V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ45CAE3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ45CAE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ45CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V