CD214C-T45CALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 8 314
Datasheet
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2 965
Similar
In Stock: 300
72.7V Clamp 20.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T45CALF
DigiKey Part Number
CD214C-T45CALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T45CALF
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T45CALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V