SPV-300-12
DigiKey Part Number
1866-4871-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPV-300-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
83.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
25 A