RSP-320-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Mornsun America, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ARTESYN / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
XP Power
In Stock: 32
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC Input
RSP-320-12
DigiKey Part Number
1866-4261-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-320-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 320W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RSP-320-12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
88 ~ 264 VAC, 124 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
26.7 A