RPS-500-12-SF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 18
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
RPS-500-12-SF
DigiKey Part Number
1866-5600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-500-12-SF
Description
AC/DC CONVERTER 12V 499W
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.30" L x 3.39" W x 1.69" H (160.0mm x 86.0mm x 43.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Current - Output 1
41.6 A