RACM600-12SL/OF
DigiKey Part Number
945-RACM600-12SL/OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM600-12SL/OF
Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 275 VAC, 120 ~ 300 VDC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
92%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, I2C Interface, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
80 ~ 275 VAC, 120 ~ 300 VDC
Size / Dimension
7.75" L x 4.00" W x 1.60" H (196.8mm x 101.6mm x 40.6mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Current - Output 1
66.67 A