RPS-120-27
DigiKey Part Number
1866-4020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPS-120-27
Description
AC/DC CONVERTER 27V 85W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 27V 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
Voltage - Output 1
27V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Current - Output 1
3.15 A