ABU125-270
DigiKey Part Number
237-1587-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABU125-270
Description
AC/DC CONVERTER 27V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 27V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABU125-270 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.6mm)
Voltage - Output 1
27V
Approval Agency
CB, CE, TUV, UR
Current - Output 1
3.7 A