EPP-150-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Selec Controls USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ARTESYN / Advanced Energy
In Stock: 33
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
EPP-150-12
DigiKey Part Number
1866-1640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPP-150-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 101W
Customer Reference
Detailed Description
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
91.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
8.4 A