TLP150R-96S12J
DigiKey Part Number
TLP150R-96S12J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLP150R-96S12J
Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
84%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
8.4 A