DCWN06B-15
DigiKey Part Number
1866-5082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCWN06B-15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 6W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 200mA, 200mA 18V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
200mA, 200mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
85%
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)