15KPA160CA-HR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 278
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
258.6V Clamp 58.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA160CA-HR
DigiKey Part Number
15KPA160CA-HR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA160CA-HR
Description
TVS DIODE 160VWM 258.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
58.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
178.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
258.6V