15KPA160CA/B
DigiKey Part Number
13-15KPA160CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-15KPA160CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA160CA/B
Description
TVS DIODE 160VWM 258.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
258.6V Clamp 58.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
258.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
58.4A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
160V
Voltage - Breakdown (Min)
178.7V