1.5KE39A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 12 964
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 9 169
Datasheet
Comchip Technology
Comchip Technology
YAGEO
In Stock: 990
STMicroelectronics
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Taiwan Semiconductor Corporation
53.9V Clamp 28.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE39A-B
DigiKey Part Number
1.5KE39A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE39A-B
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE39A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V