1.5KE39A/B
DigiKey Part Number
13-1.5KE39A/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-1.5KE39A/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE39A/B
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.9V Clamp 28.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V