0JTD060.T
DigiKey Part Number
0JTD060.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0JTD060.T
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
60A
Size / Dimension
1.063" Dia x 2.374" L (27.00mm x 60.30mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC