FLSR060.T
DigiKey Part Number
FLSR060.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FLSR060.T
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
RK5
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, QPL, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
60A
Size / Dimension
1.063" Dia x 5.500" L (27.00mm x 139.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC