TPSB475M035A0700 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Similar
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 1411 (3528 Metric), 1210 700mOhm
TAJ, TCJ Series
TPSB475M035A0700
DigiKey Part Number
TPSB475M035A0700-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSB475M035A0700
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 35V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V