SR302C333MAATR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
KEMET
TDK
TDK
Murata Electronics
Murata Electronics
In Stock: 283
0.033 µF ±20% 200V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR302C333MAATR1
DigiKey Part Number
SR302C333MAATR1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR302C333MAATR1
Description
CAP CER 0.033UF 200V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.360" (9.14mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)