SR211A472JAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
KEMET
TDK
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
KEMET
TDK
Similar
Similar
In Stock: 154
In Stock: 460
4700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR211A472JAT
DigiKey Part Number
SR211A472JAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR211A472JAT
Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)