FK24C0G2A472JN000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 498
Datasheet
Similar
In Stock: 83
In Stock: 460
In Stock: 522
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
KEMET
KEMET
In Stock: 154
4700 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK24C0G2A472JN000
DigiKey Part Number
445-FK24C0G2A472JN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24C0G2A472JN000
Description
CAP CER 4700PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK24C0G2A472JN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)