SR155C333KAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
Similar
KYOCERA AVX
KEMET
In Stock: 126
TDK
TDK
In Stock: 770
0.033 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
SR155C333KAA
DigiKey Part Number
SR155C333KAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR155C333KAA
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)