2220JA250222JXTB16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
2200 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
2220JA250222JXTB16
DigiKey Part Number
2220JA250222JXTB16-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220JA250222JXTB16
Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
2220JA250222JXTB16 Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Ratings
X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.177" (4.50mm)
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C