2220JA250222JJTSYX
DigiKey Part Number
1608-2220JA250222JJTSYXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2220JA250222JJTSYX
Description
CAP CER 2200PF 250VAC X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±5% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
DC Annex H, Humidity 3B Annex I, High Voltage
Series
Ratings
X1, Y2
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)