C0603C475K8PAC7013 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 26 443
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 155 819
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
Image for C0603C475K8PAC7013 is not available
C0603C475K8PAC7013
DigiKey Part Number
399-C0603C475K8PAC7013TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C475K8PAC7013
Description
4.70UF 10.0V
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)