S10B-XADSS-N
DigiKey Part Number
455-4093-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10B-XADSS-N
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S10B-XADSS-N Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Locking Ramp
Series
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.476" (12.10mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V