B10B-XADSS-N(LF)(SN)
B10B-XADSS-N(LF)(SN)
B10B-XADSS-N
DigiKey Part Number
455-2002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B10B-XADSS-N
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.098" (2.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B10B-XADSS-N Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Insulation Height
0.398" (10.11mm)
Contact Shape
Circular
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
3A
Style
Voltage Rating
250V
Mated Stacking Heights
13.8mm