CIR02R-28-21S-F80-T12-13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
ITT Cannon, LLC
In Stock: 0
Datasheet
Image for CIR02R-28-21S-F80-T12-13 is not available
CIR02R-28-21S-F80-T12-13
DigiKey Part Number
CIR02R-28-21S-F80-T12-13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CIR02R-28-21S-F80-T12-13
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Connector Type
Ingress Protection
Environment Proof
Number of Positions
37
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
28-21
Voltage Rating
500VAC, 700VDC
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
1.630" (41.40mm)
Mounting Feature
Flange
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C