SZR-MY4-N1-DC24V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Socketable
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
SZR-MY4-N1-DC24V
DigiKey Part Number
480-5214-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZR-MY4-N1-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
Release Time
20 ms
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
3 A
Approval Agency
CE, CSA, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
750VA, 375W
Coil Resistance
650 Ohms
Coil Current
40.9 mA