SZR-LY2-N1-DC24V
DigiKey Part Number
480-5945-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZR-LY2-N1-DC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
Release Time
25 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
650 Ohms
Coil Current
40.9 mA