ST40X-18S-CV(80) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 2 123
Datasheet
18 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold
ST40X-18S-CV(80)
DigiKey Part Number
H11361-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST40X-18S-CV(80)
Description
CONN PLUG 18POS SOLDER GOLD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Lever Lock
Series
Cable Termination
Solder
Packaging
Tray
Wire Type
Discrete
Part Status
Obsolete
Features
Shielded
Connector Type
Plug
Contact Finish
Gold
Contact Type
Non-Gender Specific
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Number of Positions
18
Color
Black
Pitch
0.020" (0.50mm)