ST40X-18S-CV(30)
DigiKey Part Number
H125254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST40X-18S-CV(30)
Description
CONN PLUG 18POS SOLDER GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST40X-18S-CV(30) Models
Hirose Electric Co Ltd
Fastening Type
Lever Lock
Part Status
Active
Non-Gender Specific
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Number of Positions
18
Pitch
0.020" (0.50mm)